Skip to content

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny jest jedną z form masażu, której głównym celem jest poprawa stanu psychosomatycznego osoby masowanej poprzez odprężenie ciała i umysłu oraz zniwelowanie skutków stresu i zmęczenia w organizmie. To zabieg naturalny polegający na mechanicznej stymulacji tkanek organizmu za pomocą rąk terapeuty. Oddziałuje on na skórę, tkankę łączną i tłuszczową, mięśnie, ścięgna, powięzi, więzadła, zakończenia nerwowe w skórze, układ krwionośny i limfatyczny a także na ośrodkowy układ nerwowy i układ hormonalny, czyli na umysł i emocje człowieka. Wywiera bezpośredni i pośredni wpływ na organizm, dlatego stanowi integralną część odnowy biologicznej. Dzięki swym licznym korzystnym efektom stosowany jest w profilaktyce wielu chorób.
 
Masaż relaksacyjny ma działać wyciszająco i dlatego wykonuje się w nim ruchy wolniejsze i delikatniejsze niż w masażu klasycznym, jednak z wyczuciem i dociskiem tam gdzie występują napięcia mięśni. Techniki nie powinny być zbyt intensywne, w przeciwieństwie do masażu klasycznego. Podczas masażu relaksacyjnego unika się rozmów, aby nie wybijać osoby masowanej ze stanu wyciszenia. Do wykonania masażu stosuje się różnego rodzaju olejki, kremy lub masła do masażu.
 
Przeciwwskazań ogólnych do masażu relaksacyjnego nie ma, natomiast mogą być przeciwwskazania indywidualne, co do konkretnego typu masażu. Nie każdy z nich będzie dla nas odpowiedni. Ponadto masaże nie są wskazane osobom z chorobami nowotworowymi lub układu krążenia, jako że masaż stymuluje mikrokrążenie oraz krążenie limfy. Najlepiej, jeśli cierpimy na jakieś kontuzje bądź przewlekłe choroby, omówić swój wybór z masażystą.
 
Jak przygotować się do masażu relaksacyjnego?
Masaż relaksacyjny nie wymaga szczególnego przygotowania. Zalecane jest jednak, aby przez około 1,5-2 h przed masażem zrezygnować z jedzenia ciężkich i obfitych posiłków. Warto także wziąć ciepły prysznic. Nie tylko w celu oczyszczenia skóry, ale także rozluźnienia i rozgrzania mięśni.
 
Jak długo trwa masaż i jak często z niego korzystać?
W zależności od indywidualnych preferencji czas trwania masażu to 30, 60 lub 90 minut. Można z niego korzystać nawet codziennie. W zależności od potrzeb i wskazań masaż relaksacyjny może być wykonywany niemalże na każdym obszarze ciała: grzbiecie, karku, twarzy, głowie, nogach, dłoniach, stopach lub na całym ciele.